2024 Автор: Priscilla Miln | [email protected]. Соңғы өзгертілген: 2024-02-18 04:09
[l] және [l '] дыбыстарының айтылуында ақауы бар балаларға, тіпті дұрыс артикуляцияны орнатқаннан кейін де сабақтар, жаттығулар қажет. Дамыған әдет дикцияны өзгертуге мүмкіндік бермейді. Балалар қалаған дыбысты әдеттегі дыбыспен ауыстыруды пайдаланады. Сондықтан олар сөйлемдер мен сөздерде [l] автоматтандыруды қажет етеді.
Логопедиялық сабақтардың негізгі ережелері
Оқытудың негізгі мақсаты – сөйлемдердегі, буындардағы және сөздердегі [l] автоматтандыру. Сыныптардың міндеттері тәрбиелік, түзетушілік және тәрбиелік болып бөлінеді. Жаттығудың маңызды ережелері бар, оларды орындау тамаша нәтижеге қол жеткізу оңайырақ:
- Балалар бір әрекеттерді ұзақ уақыт жасай алмайтындықтан, сабақ барысында әрекеттерді өзгерту керек.
- Бес жастағы балалар үшін сабақтар 20 минуттан аспауы керек екенін есте ұстаған жөн, бірақ 15 минуттан қысқа да ұсынылмайды. Бірақ егде жастағы жігіттер жарты сағат ішінде фразалар мен сөйлемдерде [l] автоматтандырумен жұмыс істеуге қуанышты. Дегенмен45 минуттан ұзақ сабақтар ұсынылмайды.
- Ашық ойындар немесе дене шынықтыру іс-әрекеттерді әртараптандырады және балаларға жаңа күшпен тапсырмаларды орындауға кірісу үшін аздап алаңдатуға мүмкіндік береді.
- Сөйлемдер мен сөздердегі [l] автоматтандыру сабағы бір сюжеттік желіге бағынатын болса жақсы. Бұл саяхаттар, баланың қатысуымен болатын ертегілер, балалар қиялдан шыққан кейіпкерлерге қиындықтан шығуға көмектесетін ойындар болуы мүмкін. Сөйлемдердегі, буындардағы және сөздердегі мұндай автоматтандыру кластары [l] тиімдірек. Өйткені, бала қызығушылық танытады, қуана қатысады және тапсырмаларды орындайды. Ал оң эмоциялар нәтижені жақсартады және оған тезірек нық тұруға мүмкіндік береді.
Сөйлемдегі [л] дыбысын автоматтандыру жұмысын білікті ұстаз ғана емес, бала тәрбиелеп отырған ересектер де жасай алады. Яғни, ата-әжесі, ата-анасы, аға-әпкелері, нағашылары мен апалары, күтушілері және оған қызығатындардың барлығы сәбидің дикциясы мен артикуляциясы бойынша күнделікті жұмыс жасауы керек. Бірақ негізгі әсерге сөйлемдер мен сөздердегі [l] дыбысын автоматтандыру бойынша мақсатты сабақ кезінде қол жеткізіледі.
Білім беру тапсырмалары
Мұнда мұғалім баламен жұмыс істеу арқылы нақты қандай нәтижеге қол жеткізгісі келетінін нақты көрсетеді. Білім беру мақсаттары нақты және анық тұжырымдалған:
- дыбыстың қозғалтқыш және есту бейнесін бекіту;
- сөздердегі, сөйлемдердегі және буындардағы автоматтандыру [l].
Тек оларды жүйелі түрде шешу арқылы логопед жәнемақсатқа қарай жылжыған бала.
Түзету тапсырмалары
Олардың әрекет ету ауқымы кеңірек. Сөздер мен сөйлемдердегі [l] дыбысын автоматтандыру сабақтарында мұғалім мынаны дамытуы керек:
- психогимнастиканы қолданатын нәрестенің мимикасы;
- артикуляциялық моториканы ерін мен тілдің арнайы гимнастикасы арқылы;
- фонематикалық есту;
- дыбысты талдау дағдысы;
- саусақ жаттығуларын қолданатын ұсақ моторика.
Білім беру тапсырмалары
Олар қызметтің ең үлкен саласын қамтиды. Фразалар мен сөйлемдердегі [l] дыбысын автоматтандырумен жұмыс істей отырып, мұғалім палатада дамытады:
- Әдемі және дұрыс сөйлеуге ұмтылу.
- Кеңейту көкжиегі.
- Сөздік қорды толықтыру.
- Мұғалімді мұқият тыңдау және оның тапсырмаларын орындау қабілеті.
- Шыдамдылық пен табандылық.
Қорытынды "Сөйлемдердегі, сөздердегі және буындардағы [l] дыбысын автоматтандыру"
Тақырып: Бөтен планеталық кездесу
Конспект дайындау кезінде сабақтың мақсатын (дыбысты автоматтандыру [l]) және оның міндеттерін көрсету керек. Бұл туралы толығырақ мәліметтер жоғарыда жазылған.
Мұнда сөйлемдер мен мәтіндердегі [l] дыбысын автоматтандыруға арналған сабақ барысы тікелей көрсетіледі. Барлық мұғалімдер сабақтың басында артикуляциялық аппаратты жылыту қажет екенін біледі. Сондықтан жоспарлау кезінде [l] дыбысын, сонымен қатар буындар мен сөздерді оқшаулап айтуға арналған жаттығуларды ұмытпайық.
Сабақтың барысы: ұйымдастыру сәті
Жүргізуші: Сәлем балалар! Бүгін біз [л] дыбысының дұрыс айтылуымен жұмысты жалғастырамыз. Ең маңызды ережемізді еске түсірейік:
Сөйлеуді әдемі ету үшін
Анық және баяу
Дыбысты айту керек, Қорықпа, асықпа.
Егер жігіттер бұл өлеңмен бұрыннан таныс болса, оны мұғалімнен кейін дауыстап қайталауға немесе барлығын бірге айтуға болады.
Артикуляциялық аппараттың гимнастикасы
Есік қағылады. Шабарман болып киінген адам кіріп, қорапты береді. Сабақтың жетекшісі оны ашады және бөтен мүсіншені шығарады. Күміс фольгасы бар сіріңке қорабын жапсыру, оған бет сызу және сіріңкенің аяқтарын төменнен пластилин табандарымен, ал жоғарыдан сым антенналарымен бекіту арқылы оңай жасауға болады. Шетелдіктердің сөзін аудиоға түсіріп, редактордың көмегімен жылдамдатуға болады. Сіз күлкілі жылдам мультфильмді тыңдайсыз.
бөтен:
- Жерлестерге жалынды сәлем! Мен достарыммен саған алыстағы Лулаулия планетасынан ұшып келдік. Менің атым Ла. Біздің планетада біз бір-бірімізбен үш рет «Лу!» деп амандасамыз. Сондықтан мен сендерге айтамын: «Лу, балалар! Лу, жігіттер! Лу, жігіттер!»
Баяндамашы:
- Балалар, Ла досымызбен оның тілінде амандасайық. Сізге мынаны айту керек: «Лу, Ла! Лу, Ла! Лу, Ла!"
Балалар қайталайды.
Екінші жат планеталық Ло есімімен таныстырылды. Оны: «Лу, Ло!» деген сөзбен қарсы алады. Үшінші және төртінші келімсектердің есімдері - Ли және Ле.
Сонымен, сәлемәр қонақ үш рет балалар [l] дыбысы бар буындарды айтуға жаттығады.
Бес жастан асқан балалар үшін тапсырманы қиындата аласыз. Сіз қазіргі уақытта үй иесі көтеріп жатқан бөтен адаммен сәлемдесуіңіз керек. Ыңғайлы болу үшін планшеттерге атауларды жазып, оларды мойнына іліп қоюға болады.
Жүргізуші жігіттерді шатастырмақ болып, алдамшы қимылдар жасап, жат планеталық Ланы көтеріп, осы уақытта Ланы тез көтереді. Содан кейін, мысалы, Ла үстелге қойылған деп елестетіңіз, бірақ оны қайтадан тез алыңыз. Қозғалыстарды жылдамдата отырып, жүргізуші балалардың зейінін белсендіреді.
Қателер әдетте күлкі тудырады. Жүргізуші жігіттермен бірге ойнап, қулығы іске аспай қалса күйініп, бала қателессе қуанып отырады. Бірақ мұны ешкімді ренжітпеу үшін, тек күлдірту үшін мұқият жасау керек.
Бірінші тапсырма: оқшауланған дыбысты автоматтандыру [l]
Жүргізуші: Айтыңызшы, Ла, біздің планетадан алған әсеріңіз қандай?
Алиен Ла ештеңе анық болмас үшін өте жылдам айтады. Үй иесі оны құлағына апарып, тыңдап, балаларға түсіндіреді:
- Ла-қонағымыздың динамигі кенеттен зақымдалды! Ол дыбысты жоғалтты [l]. Ол бізге бірдеңе айтқысы келеді, бірақ біз оған көмектесуіміз керек! Біз көмектесе аламыз ба? Біз [l] дыбысын сөзбен келісеміз.
La:
Планета сияқты… (балалар хормен [l] дыбысын қосады), Және балапандарды тамақтандырыңыз…, Балалармен сөйлесіңіз…, Оларға сыйлықтар беріңіз…, Таняны банкамен жабыңыз…, Васяны қасыққа салыңыз…, Ал Наташа-бірінші сынып оқушысы
Мен оны орап қойдымтазартқыш, Әреңдеу…, теңселу…, Наташа айқайламауы үшін…
Ла сөйлеп тұрғанда, сіз оқиғаға ілеспе суреттерді көрсете аласыз - бұл жігіттерді күлдіреді.
Жүргізуші: Рахмет, Ла. Бірақ сөйлесу құрылғыңызда өте күрделі ақау бар сияқты.
Ла: Неге?
Жүргізуші: Балалар, оның қате айтқанын Лаға кім түсіндіреді?
Балаларды өз ойларын құрастыруға және оларды дауыстап айтуға ынталандыру - сөйлеумен жұмыс жасаудың өте маңызды сәті.
Екінші тапсырма: тілдегі [l] дыбысын автоматтандыру
Жүргізуші: Ла-қонағымыздың басынан осындай келеңсіздік болғаны өкінішті. Бірақ бұл неліктен болғаны және оған қалай көмектесуге болатыны белгісіз.
Lo: Мен саған не болғанын айта аламын! Біз Мила деген қызды кездестірдік. Ол қуыршағын бассейнге жуды.
Жүргізуші: Бұл өте қызық! Әрі қарай не болды?
Тө: Мила Ла өзінің ұшатын тәрелкесінде жерге ұшып бара жатқанда кірлегенін айтты. Сонымен…
Мила таза Ла жуылды, Ла ішіне сабын кіріп кетті!
Сіз оған көмектесе аласыз. Сізге бұл тілді бірге алты рет айту керек.
Жүргізуші: Балалар, Ланы емдеп көрейікші? Бірақ алдымен осы тілдің бұралуын үйренейік.
Біріншіден, балалар көшбасшыдан кейін әр жолды бөлек қайталайды. Содан кейін олар барлық мәтінді баяндамашымен бірге айтады, әр жолы қарқынын арттырады.
Бұл тапсырма алдыңғыларға қарағанда қиынырақ, себебі ол сөйлемдер мен мәтіндердегі [l] автоматтандыруға бағытталған.
Тіл бұрмаларының принтерлеріжігіттерге таратыңыз, сонда олар үйде осы қысқа рифмді анық айтуға жаттыға алады.
Үшінші тапсырма: сөздердегі [l] және [l’] дыбысын автоматтандыру
Жүргізуші: Ла, қазір өзіңізді жақсы сезінесіз бе?
Ла: Иә. Мені зарядтау үшін баррельге салыңыз, әйтпесе батареяларым бітті…
О: Мен де.
Жүргізуші бөшкеге Ла және Ло бөтен планеталықтарды қояды.
Ли: Енді менің кезегім. Жігіттер! Біз хайуанаттар бағында болдық. Ал біз ол жерден жануарлардың түр-түрін көрдік. Олар тіпті суретке де түсті. Бірақ біз олардың қалай аталатынын білмейміз. Айтыңызшы!
Бұл тапсырма үшін атауларында [l] немесе [l '] дыбысы бар жануарлардың суреттері бар суреттер таңдалады. Ли оларды балаларға көрсетеді. Жігіттер жануарларды хормен атайды: піл, түлкі, тиін, қасқыр, арыстан, барыс, бұлан, жылқы, марал, жалқау, құлан, есек. Қате сөз аталса, баяндамашы түзетеді. Мысалы, балалар «жылқы» орнына «жылқы» және «ешек» орнына «есек» деуі мүмкін.
Егер алдыңғы тапсырмаларда қатты дыбыстың айтылуы жаттыққан болса, мұнда автоматтандыру [l] ғана емес, сонымен бірге [l] болып жатыр.
Ұялы үзіліс: төртінші тапсырма
Жүргізуші: Балалар, біздің қонақтар бұл жануарлардың қалай аталатынын да білмейтіндіктен, олардың қалай қозғалатынын да білмейтін шығар. Көрсетейік, сонымен бірге ойнаймыз. Барлығыңыз орындарынан тұрыңыз.
«Тиін» десем секіресің, «піл» десем – екі жаққа теңселіп кетесің. Атымыз орнында жүгіреді, ал барыс еңкейіп, секіруге дайындалады. Жаттығу жасайық: «піл»! Барлығы тербеледі. Жақсы! "Барыс"! Дұрыс, секіруге дайындалып жатқандай еңкейеміз. «Ат»! Жүгір, жүгір, жалқау болма. «Тиін»! Жарайсың, жоғарырақ секір!
Ли: Енді ойнауды бастайық. Қате қимыл жасаған адам ойыннан шығып, орнына отырады. Ең мұқият жеңіс. Олар бұл стикерлерді сыйлық ретінде алады. Аналарыңыз бен әкелеріңізге шетелдіктерден сыйлық алғаныңызды айтқанда, олардың таңғалатынын елестетіп көріңізші!
Оқу тергеушілеріне арналған мәселелер: бесінші тапсырма
Жүргізуші: Біз қонақтарымызға жануарлардың қалай қозғалатынын көрсетіп жатқанда, олар сөзге тығылды. Оларды табуға тырысыңыз.
Тақтаға сөздерді жазып, қажетті сәтке дейін уақытша жабуға болады. Екінші нұсқа бар – балаларға «жасырын» жануарды табу керек сөздері бар белгілерді көрсету.
Детективтерге арналған сөздер: ауыл, бөренелер, балалайка, жүгері масақ, амортизатор, тілек, қос ұңғылы шолақ мылтық, әктеу. Жауаптары: есек, бұғы, қарақұйрық, бұлан, піл, бұғы, қасқыр, тиін.
Ойынды соңғы бөтен планеталық Ле қорытындылады: Сіз қандай жақсысыз! Дәл біздің балалар сияқты, лулаулиндер! Жеңімпаздарға арналған қорапта сыйлық бар!
Жүргізуші: Қызық, қорапта не бар?
Сыйлықтар алу. Бұл кәмпиттер немесе жапсырмалар, өшіргіштер немесе салқын медальдар болуы мүмкін. Сіз тек жеңімпаздарды немесе барлығын марапаттай аласыз - бұл топтағы балалардың санына және мұғалімнің мүмкіндіктеріне байланысты.
Балаларға сыйлық дайындау әдетте ата-аналарға жүктеледі. Олар ақша жинап, арзан заттарды сатып аладыбұл кішкентайларды бақытты ете алады.
Алтыншы тапсырма: мәтінді тізбектей қайталау
Жүргізуші балаларға өте қиын тапсырма қояды. Балалар маңызды шартты сақтай отырып, ертегіні қайталап айту керек: алдыңғы сөйлемнің соңғы сөзі келесі сөйлемде бірінші болуы керек. Бұл өте қиын, бірақ өте қызықты және қызықты. Сонымен қатар, тапсырманы орындау барысында сөйлемдердегі [l] және [l] автоматтандыру орын алады.
Тапсырманы жеңілдету үшін түсіндіруге болады: сөйлемнің соңында «түлкі» немесе «қасқыр» сөзі болуы мүмкін.
Ертегі мәтіні: «Түлкі қасқыр жүгіріп келе жатқан жолда отыр екен. Қасқыр түлкіні көрді. Қасқыр түлкіден: - Кішкентай түлкі, сен не жейсің? Түлкі: «Мен қасқырды жеймін!» деп жауап береді. Олар қасқырды ғана көрді: түлкі оны да жеп қояды деп қорықты. Түлкі шын емес, шоколадты қасқырды жеді!»
Алдымен жүргізуші ертегіні өзі айтады. Суреттерді көрсету арқылы мәтінді сүйемелдеуге болады, содан кейін олар магнитпен тақтаға бекітіледі. Содан кейін мұғалім балаларға «тізбектің» жағдайын еске түсіре отырып, ертегіні қайталауды ұсынады. Әр бала тек бір сөйлем айтуы керек.
Баланың айтылуында қиындықтар туғызатын дыбыстарды автоматтандыру сабақтары анда-санда емес, жүйелі түрде өтуі өте маңызды. Мұны жүзеге асыру үшін логопед пен ата-ана бір бағытта жұмыс істеуі керек. Үйдегі жаттығулар мұғалімнің сабақта беретін тапсырмаларына сәйкес өте тиімді.
Сондықтан логопедиялық ақауы бар бала өсіп келе жатқан отбасынан үлкендердің бірінің аудиторияда болғаны дұрыс болар еді. Бұл жағдайда ата-аналарға үйде жаңа тапсырмаларды алу немесе мұғалім балаларға үйрететін ойындарда баламен бірге ойнауды жалғастыру оңайырақ.
Ұсынылған:
Мектеп жасына дейінгі балаларға арналған кинезиологиялық жаттығулар. Балаларға арналған кинезиологиялық жаттығулар
Әр саналы ата-ана баласына барынша білім беруге, психикалық және физикалық дамуына мүмкіндік беруге ұмтылады. Кинезиология ғылымы балалардың дамуында осы екі бағытты жақсы біріктіреді. Бұл қандай ғылым, ол немен айналысады және қандай әдістерді қолданады, төменде оқыңыз
Дайындық тобында сөйлеуді дамыту. Дайындық тобында сөйлеуді дамыту сабағының конспектісі
Бұл мақалада балабақша қабырғасында болашақ бірінші сынып оқушыларының сөйлеу ортасын ұйымдастыру туралы айтылады. Мұнда сөйлеу және қарым-қатынас дағдыларын дамытудың әртүрлі әдістері сипатталған. Мақалада келтірілген ақпарат тек мектепке дейінгі тәрбиешілер үшін ғана емес, ата-аналар үшін де жақсы кеңес болады
Баланың өз бетімен отыруына арналған тиімді жаттығулар: кеңестер мен амалдар
7 айға қарай нәрестелердің көпшілігі отыруға тырысады. Бірақ көбінесе кейбір балалар үлкенірек өз бетінше отырғысы келмейді. Ата-аналар не істеуі керек және олар неге назар аударуы керек?
Орта топтағы сөйлеуді дамыту сабақтары. Сөйлеуді дамыту сабағын талдау
Баланың жас ерекшелігіне сай дұрыс сөйлеу дағдысын қалыптастыру мақсатында ортаңғы топта сөйлеуді дамыту сабақтары өткізіледі. Құрдастар арасындағы бейімделу дәрежесі, сондай-ақ бастауыш мектепте одан әрі білім алу дұрыс айтылу мен өз ойын жеткізе білуге байланысты
Жүкті әйелдерге арналған арқаға арналған жаттығулар: жаттығулар жиынтығы, пайдалы гимнастика, шолулар
Жүктілік кезінде әйел денесі белгілі бір күйзеліске ұшырайды. Артқы жағы әсіресе қиын. Жағдайды сәл жақсарту үшін жүкті әйелдерге арқаға арналған арнайы жаттығулар бар. Бұл жағдайда су аэробикасы мен жүзу жақсы көмектеседі, сондай-ақ стресс пен кернеуді жеңілдететін әртүрлі кешендер