2024 Автор: Priscilla Miln | [email protected]. Соңғы өзгертілген: 2024-02-18 04:08
Балалардың барлығы дерлік пластилиннен әртүрлі фигураларды мүсіндегенді ұнатады. Бұл процесс тек рахат әкеліп қана қоймайды, сонымен қатар нәрестелердің дамуына оң әсер етеді. Мектепке дейінгі мекемелерде нақты модельдеу бағдарламасы бар. Бұл мақалада біз 2-ші кіші топтағы модельдеу сабақтарының нұсқаларын қарастырамыз.
Пластинді модельдеу не үшін қажет?
Кіші топқа үш жастан төрт жасқа дейінгі оқушылар кіреді. Әдетте, бұл жастағы балалар ізденімпаз және бәрін жылдам түсінеді. 2-ші кіші топтағы модельдеу сабақтары жан-жақты дамытуға ықпал етеді:
- ұсақ моториканы дамыту;
- жүйке және көру жүйелеріне әсер етеді;
- қиял мен шығармашылықты дамыту;
- модельдеу процесінде балалар түстерді біріктіруді үйренеді;
- тыныштандыратын және емдік әсері бар: бала жігерлі, шыдамды және табанды болады.
Сабақтың мақсаты
Сонымен қатарПластилинмен жұмыс істеу балаларды баурап алуы және олардың іс-әрекетін әртараптандыруға болатындығы, бұл процестің педагогикалық қызметі бар. Балабақша мамандары 2-ші кіші топтағы модельдеу сабағында келесі мақсатты көздейді: оқушылардың көркемдік қабылдауын, эстетикалық сезімін, қиялын, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Негізгі тапсырмалар
Әр мектепке дейінгі мекемеде үлгілеудің арнайы бағдарламасы бар. 2-ші кіші топқа арналған үлгілеу сабақтарының тақырыптары әртүрлі болғанына қарамастан, оларды топтастыруға болатын бірдей тапсырмалар біріктіреді:
- Білім беру: әлеуметтік дағдыларды қалыптастырады, адамдарды басқаларға көмектесуге ұмтылдырады.
- Дамытушы: ұсақ моториканы, қиялды және шығармашылықты дамытады.
- Тәрбиелік: заттың құрылымы мен түсі туралы білімді жүйелеуге көмектесу, пластилинді домалату және бөлшектерді біріктіру жаттығулары.
Сабаққа дайындалу үшін не қажет
2-ші кіші топтағы модельдеу сабағына мыналар кіреді:
- Бөлек жұмыс орны. Нәресте үстелі мен заттарды таза ұстауды үйренуі үшін ол жақсы түрде бағышталған және тұрақты болуы керек.
- Тақта. Ол пластик немесе ағаш болуы мүмкін.
- Пластикалық пышақ және арнайы экструзия қалыптары.
- Киімде дақ қалмас үшін алжапқыштар мен жеңдер қажет.
Келесі, 2-ші кіші топтағы модельдеу сабақтарының ең танымал конспектілері қарастырылады. MDOU арасында.
Пластинге кіріспе
Бірінші сабақта жұмыстың негізгі тақырыбымен танысқан жөн. Сабақтың мақсаты - пластилинмен, оның қасиеттерімен және әртүрлі техникасымен танысу, сонымен қатар мектеп жасына дейінгі балалар арасында қызығушылықты қалыптастыру. Жұмыс үшін сізге қажет:
- түрлі түсті жұмсақ пластилин бөліктері;
- баланың аяқтары мен тақтасы.
Оқу барысы:
- Балаларға пластилинді көрсетіңіз және олармен түстердің атын қайталаңыз. Тәрбиеші: Қараңдаршы, бұл пластилин. Ол жұмсақ, әртүрлі түстермен келеді және әдемі қолөнер бұйымдарын жасауға болады.
- Стекпен пластилинді кесу жолын көрсетіңіз. Тәрбиеші: Қараңдаршы, бізде қанша бөлік бар. Оларды санап көрейік.
- Балаларға пластилинді саусақтарымен сығуды және илеуді үйретіңіз, осылайша оған әртүрлі пішіндер береді.
- Оқушыларға балшықпен ойнауға уақыт пен мүмкіндік беріңіз.
Дәл осы жаттығу арқылы мұғалімдер 2-ші кіші топта модельдеу сабақтарын бастауға кеңес береді. Сабақ соңында келесі сабақта пластилиннен әдемі фигуралар мен қолөнер бұйымдарын жасай бастайтыныңызды айтыңыз.
Сылдырмақ
Осы сабақтың арқасында балалар музыкалық аспаптармен, атап айтқанда сылдырмақпен танысады, оның құрылысын үйренеді, дыбысын естиді. 2-ші кіші топқа арналған «Сылдырмақ» модельдеу сабағы үшін сізге қажет:
- музыка бұрышында бар музыкалық аспаптар;
- пластилин;
- сылдырықтар;
- тақталар;
- кез келген классикалық музыканың фонограммасы және жылап жатқан сәби;
- ойыншы.
Оқу барысы:
Сабақтың басында музыкалық шығарманың фрагменті естіледі, мектеп жасына дейінгі балалар тыңдайды. Тәрбиеші: Балалар, сендерге музыка ұнады ма? Оның қайдан келгенін қалай есептейсіз (Жауаптар).
Дұрыс, жарайсың. Әуен музыкалық аспаптардың көмегімен жасалады. Үстел үстінде құбыр, бубен, металлофон, барабан, сылдырмақ және басқа аспаптар. Тәрбиеші: Балалар, мына заттар қалай аталады? Балалар дұрыс жауап бергеннен кейін, мұғалім мына сөздері бар сылдырманы көрсетеді: «Балалар, оның не екенін білесіңдер ме? Дұрыс, бұл сылдырмақ! Сірә, мұндай кішкентай нәрсе сіздің алғашқы ойыншығыңыз болды. Мұғалім екі бөлікті (қалам мен доп) ерекшелеп, сылдырмылды көрсетеді, балалар оның қалай естілгенін тыңдайды.
Кенет бесіктен баланың жылаған дауысы естілді, мұғалім балалармен бірге оның жанына келеді де қуыршақты көреді.
Тәрбиеші: Қараңдаршы, кішкентай бала жылап тұр. Оны тыныштандыру үшін не істеуге болады деп ойлайсыз?
Балалар: Сылдырмақ.
Балалар оны шақыра бастайды, баланың жылауы басылады, содан кейін мұғалім әркімге өз сылдырмағын жасауды ұсынады. Педагог балаларға өз орындарына отыруды сұрайды және балаларға доп жасауды, қаламды қалай шығаруды және осы заттарды бір-бірімен байланыстыруды кезең-кезеңімен көрсетеді. Үстелде әр балада үлгілеуге қажеттінің бәрі бар және олар мұғалімнің артынан қайталай отырып, жұмысқа кіріседі.
2 кіші топтағы модельдеу сабағының қорытындысын шығара отырып, мұғалім мынаны атап өтеді: бүгін біз тамаша жұмыс жасадық.жұмыс – музыкалық аспаптармен таныстық, сылдырмақ доп пен тұтқадан тұратынын білдік, сондай-ақ осындай ойыншықты өзіміз де жасадық.
Қуыршақтарға арналған печенье
Мектеп жасына дейінгі балалардың көркемдік-эстетикалық дамуына бағытталған «Қуыршаққа арналған печенье» 2-кіші тобына арналған модельдеу сабағының қысқаша мазмұнын қарастыруды ұсынамыз.
Қажетті материал:
- қуыршақ;
- пластилин,
- модельдеу тақтасы;
- табақ;
- жарма (ең жақсысы қарақұмық немесе бұршақ).
Барысы:
Тәрбиеші: Балалар қараңдаршы бізге қонаққа кім келді. Бұл қуыршақ, оның аты Маша. Ол інісі Сашаға дүкеннен дәмді печенье сатып алды, бірақ жолда оны тастап кетіп, жоғалып кетті. Енді Машаның інісін емдейтін ештеңесі жоқ. Мен қуыршаққа көмектесуді ұсынамын - бәріміз бірге әдемі печенье пісірейік. Балалардың оң жауаптарына мұғалім сөзін жалғастырады: Алдымен пластилиннен допты қалай домалату керектігін еске түсірейік. Осыдан кейін алақандарыңыздың арасына кесек қойып, оны басыңыз. Маған сұқ саусақтарыңызды көрсетіңіз. Осы саусақтың көмегімен алынған тортқа әртүрлі жерлерде кішкене шегіністерді жасау керек. Жарайсың! Біздің печеньелерді табақтарға құйылған жарма көмегімен безендіру ғана қалады. Содан кейін балалар өз тағамдарын безендіреді, мұғалім қажет болған жағдайда ғана көмектеседі.
Тәрбиеші: Жарайсыңдар! Қандай әдемі печенье! Оны ортақ табаққа салып, Маша қуыршағын емдейміз. Басты кейіпкер балаларға алғыс ретінде қол бұлғайды.
Колобок
2-ші кіші топқа арналған «Колобок» моделін жасау сабағының алдында бірден оқушыларға осы ертегіні оқып, суреттелген суреттер арқылы әңгімелесу керек.
Қажетті материал:
- пластилин;
- тақталар;
- ертегіге арналған кейіпкерлер.
Оқу барысы:
Мұғалім: Балалар, қараңдаршы бүгін бізге қонаққа кім келді. Бұл Колобок! Бізбен қалай біттің? . Ал Колобок ертегідегі әнді орындады (мұғалім ән барысында басты кейіпкердің жолда кездескен кейіпкерлерін көрсетеді).
Тәрбиеші: Зімбір, сен қандай батыл, ептісің. Сіздерді біздің жігіттермен ойнауға шақырамыз. Балалар орындарынан тұрып, мұғалім физикалық минут жүргізеді:
Әже тоқаштарды да, құймақтарды да илеген жоқ (қолымызды құлыпта, оңды-солды айналмалы қозғалыста ұстаймыз), пештен шығарды (қолымызды жоғары көтеріп, екі жаққа жайып, төмен түсіреміз) не пирогтар не калачи (қолдар белбеуде, денені солға-оңға айналдыру), мен оны үстелге қойғанымда (шұңқыр), ол әжесін қалдырды (орынға секіру), аяқсыз секіретін кім? (қол шапалақтау), бұл сары пряник адам. (қолды жоғары көтеріңіз).
Мұғалім: Қараңдаршы, біздің тоқаш бірдеңеге мұңаяды. Саған не болды?
Колобок: Мұндағы жігіттер өте тату, олар бірге ойнап, көңіл көтереді, бірақ менің достарым жоқ, сондықтан мен жалықтым.
Мұғалім: Мұңайма, Колобок, біз саған көмектесеміз. Балалар, оған ұқсайтын Колобокқа пластилиннен достасайық. Осыдан кейін балалар орындарына отырады.
Мұғалім балаларға көрсетедіКолобок: Балалар, тоқаштың пішіні қандай? Және қандай түсті? Енді мүсіндеуді бастайық. Пластилин жұмсақ болуы үшін оны қолмен илеу керек. Сары түсті кішкене бөлікті үзіп алып, алақанға салып, басқа қаламмен ұстап, айналмалы қозғалыспен жаямыз, ауызды және көзді бейнелейміз. Балалар тапсырманы орындап болған соң, мұғалім: Балалар, сендер қандай тамаша адамсыңдар! Колобоктарыңыз өте әдемі болып шықты.
2-ші кіші топқа арналған «Ақшақар» модельдеу сабағының қысқаша мазмұны
Осы оқулық үшін сізге келесі жабдық қажет:
- пластилин;
- тақта;
- пышақ;
- хат.
Күрделі тақырыптық жоспарлауға сәйкес, бұл модельдеу сабағы 2-ші кіші топта қаңтар айында өткізіледі.
Тәрбиеші: Балалар, бүгін бізге белгісіз жіберушіден хат келді. Қолыңызға алыңыз, бұл не? Балалар: Суық. Тәрбиеші: Неліктен суық деп ойлайсыңдар? Балалар: Өйткені суықтан, аяздан. Мұғалім: Ішінде не бар деп ойлайсың ба? Оқайық (хатты ашып оқиды): "Құрметті балалар! Мен сендермен дос болғым келеді. Ақшақар". Тәрбиеші: Ақшақардың кім екенін және неге олай аталғанын білесің бе? Балалар: Өйткені ол қардан жасалған.
Тәрбиеші: Бүгін пластилиннен Ақшақар жасайық. Бұл қандай пішін?
Балалар: раунд.
Тәрбиеші: Ақшақар үш бөліктен тұрады: үлкен, орташа және кіші доп (фигураларды көрсетеді). Балалар, мүсіндеуді неден бастау керек?
Балалар: Үлкен.
Тәрбиеші: Үлкен кесек пластилинді алып, алақанға салып, дөңгелек қозғалыспен домалатыңыз. Сонымен, біз аққаланың бірінші үлкен бөлігін алдық. Содан кейін біз кішірек допты алып, оны дәл осылай айналдырамыз - біз ортаңғы допты аламыз. Енді бізге ең кішкентай кесекті алып, одан бас жасау қалды. Үш бөлікті дайын болғаннан кейін біз үлкен және орташа кесек алып, оларды біріктіреміз. Содан кейін біз снеговиктің дайын денесіне кішкене кесек басамыз.
«Үш кесек ордық, Ақшақар жасадық» деген сөзбен мұғалім дайын өнімді көрсетіп, сұрайды: Балалар, досымызға тағы не қоса аламыз?
Балалар: мұрын, көз, ауыз, қол.
Тәрбиеші: Жармадан көз бен ауыз, жіңішке бұтақтардан қол, апельсин пластилинінен мұрын жасаймыз.
2-ші кіші топтағы «Ақшақар» модельдеу сабағының соңында мұғалім ортаға Ақшақарды, ал кішкентайларды қасына отырғызып: «Ақшақар, қараңдаршы, біздің жігіттер қандай әдемі достар жасапты? сен үшін."
Ұшақ
Демонстрациялық материал ретінде сізге қажет: аэродром үлгісі, ойыншық ұшақ, сандық немесе қорап. 2-ші кіші топтағы «Ұшақ» модельдеу сабағына келесі үлестірмелі материал қажет:
- пластилин;
- аяқтар;
- тақта.
2-ші кіші топ үшін «ұшақты» модельдеу келесі қадамдарды қамтиды:
Тәрбиеші: Балалар, мына сандықта не бар деп ойлайсыңдар? (Балалардың жауаптары). Ойыншық бар, нақты нені – қашан білетін боласызжұмбақты тап: Ара емес, ызылдаған, құс емес, ұшатын, ұя салмайды, адам мен жүк тасиды. (ұшақ)
Тәрбиеші: Жарайсыңдар, жұмбақты шештіңдер. Ұшақ туралы тақпақтар білесіңдер ме? Бірге айтайық (Агния Бартоның «Ұшақ» өлеңін оқиды). Ұшқыңыз келе ме?
Балалар: Иә.
Тәрбиеші: Олай болса мен өзіңіздің пластилиннен ұшақ жасауды ұсынамын.
Балалар орындарына отырады, ал мұғалім сөзін жалғастырады: Бізге ұшақтар алу үшін алдымен оны мұқият қарастыру керек: оның терезелері, кабинасы, құйрығы, қанаттары және денесі бар.
Тәрбиеші (өз жұмысының әр қадамын көрсетеді және айтады): Пластилиннің бір бөлігін екі бөлікке бөлеміз, оның біреуі екіншісінен сәл үлкенірек. Кесектерден біз екі бағанды мүсіндейміз, тікелей алақанмен алға және артқа жұмыс жасаймыз. Үлкен колоннадан біз ұшақтың корпусын жасаймыз, оның ұшын құйрықты алу үшін көтереміз. Біз олардың кішкентай бағанының қанаттарын жасаймыз, ол үшін оны аздап басып, денеге бекітеміз. Міне, менде ұшақ бар, енді қайталап көріңіз.
2-ші кіші топқа ұшақтың моделін жасауды ұйымдастыру үшін сабақ барысында мұғалім әр балаға жақындап, қажет болған жағдайда нұсқау береді. Модельдеу аяқталғаннан кейін балалар өз ұшақтарымен ойнайды, содан кейін оларды аэродромға қояды.
Тамблер
Сынып үшін сізге қажет:
- роли-поли қуыршақ;
- пластилин;
- ойыншық суреттер;
- стектер;
- тақталар;
- балаларға арналған фонограммажылау.
"2-ші кіші топтағы Tumblers модельдеу" сабағы:
Тәрбиеші: Балалар, қараңдаршы бізге қонаққа кім келді. Сіз оны танисыз ба?
Балалар: Бұл ыдыс.
Тәрбиеші: Оған сәлем айт. Сіз оның қалай билейтінін білесіз бе? Орнымыздан тұрып, оның артынан қимылдарды қайталайық.
Мұғалім ойыншықты тербетіп, физикалық минутты өткізеді: біз күлкілі сүйкімділерміз (қолымызды белдікке қойып, жан-жағына тербелеміз), ғажайып қуыршақтар - стакандар (біз тербелуді жалғастырамыз) біз билейміз және ән айтамыз (шоқтау).), біз өте жақсы өмір сүреміз (орнында секіру).
Мұғалім саундтректі қосады, ал бөлмеде Тамблердің жылаған дауысы естілді.
Тәрбиеші: Балалар қараңдаршы, Тумблер жылап тұр. Сен неге жылап тұрсың? Бізге ренжідіңіз бе? (ойыншыққа қатысты).
Тамблер: Мен сендермен өте қызық боламын, бірақ бәрің тез тарайсыңдар, мен жалғыз қалып, жалығып қаламын.
Тәрбиеші: Байғұс ыдыс! Жігіттер, оған көмектесіп, оған достасайық.
Балалар: Иә.
Тәрбиеші: Ал оның қандай бөліктерден тұратынын маған кім айтады?
Балалар: Оның басы, денесі және қолдары бар.
Тәрбиеші: Бұл дене мүшелері неге ұқсайды?
Балалар: шарлар.
Тәрбиеші: Дұрыс. Енді жұмысқа кірісейік.
Мұғалім өзінің әрбір әрекетін көрсетеді және айтады. Бастау үшін біз пластилинді екі бөлікке бөлеміз. Мұны істеу үшін пышақты алып, пластилин блогын екіге бөліңіз. Жартысының бірі денеге айналады. Қалған жартысын екі тең бөлікке бөлеміз - біз басын жасаймыз. Соңғы бөлік қайтадан қаламдар үшін екіге бөлінеді. Қараңыз, бізде барбіз Tumbler жасау туралы мәліметтерді алдық. Айтыңызшы, біз ең үлкен бөліктен нені мүсіндейміз? (торс). Орта және шағын туралы не деуге болады? (бас және қолдар). Басты және денені қалай мүсіндеу кімнің есінде болса, біз сіздермен қар адамды мүсіндедік. Маған қолдарыңызбен көрсетіңіз (ауада қолдың қимылын көрсетіңіз). Осыдан кейін мұғалім дайындалған материалдардан стакан мүсінін жасайды.
Тәрбиеші: Қараңдаршы, Тамблер қандай әдемі болып шықты. Оның түсі қандай? Енді пластилинді алып, оны бөліктерге бөліп, біздің Tumbler үшін достар жасайық. Бірақ алдымен денені қыздырып алайық: қолымызды мықтап басып, алақанымызды ысқылаймыз, қатты, қатты ысқылаймыз, жылынсын.
Балалар жұмысқа кіріседі, қажет болса мұғалім көмектеседі.
Тәрбиеші: Сонымен, «Тамблер» үшін құрбылар дайын. Қараңызшы, олар қандай әдемі болды. Роли-поли қуанып, онымен билегеніңді қалайды.
Тәрбиеші: Қандай жақсы жігіттер! Біздің кететін уақыт келді, онымен бірге қоштасайық!
Жабында
Модельдеу балалардың дамуында үлкен рөл атқаратынын айта кеткен жөн. Сонымен қатар, пластилинмен жұмыс істегенде, саусақтар мен алақандардағы белгілі бір нүктелер уқаланады, олар мидың интеллектке жауапты бөлігімен байланысты. Осылайша, 2-ші кіші топтағы модельдеу психикалық дамудың негізін қалайды, көру есте сақтау қабілетіне жақсы әсер етеді, жүйке жүйесін тыныштандырады. Айтпақшы, 2-ші кіші топтағы тұрақты модельдеу сабақтары гиперактивті балаларға сабырлы және сабырлы болуға көмектеседі.табанды.
Ұсынылған:
2-ші кіші топтағы танымдық зерттеушілік іс-әрекет: тақырыптар, мақсаттар мен міндеттер
Сүйіспеншілікке толы және қамқор ата-ана үшін баланың дамуы әрқашан бірінші орында. Ал бала небәрі 3-4 жаста болғанда, ата-аналар әрқашан 4 жастағы балаларға арналған танымдық ойындардың барлық түрлерін қолдануға тырысады. Бұл жастағы бала қазірдің өзінде балабақшаға барады. Сондықтан мектеп жасына дейінгі балалардың танымдық және зерттеушілік әрекетін дамыту отбасы мен балабақша мақсаттарының сабақтастығын қамтамасыз етеді
Мектепке дейінгі білім беру мекемесінде (кіші топта) педагогтың өзін-өзі тәрбиелеуі: тақырыптар, жоспар
Біздің мақалада біз мұғалімге өзін-өзі дамыту жұмысын ұйымдастыруға көмектесеміз, біз осы процестің маңызды құрамдастарын атап өтеміз, біз мұғалімнің жас топтарында өзін-өзі тәрбиелеуге арналған тақырыптардың тізімін ұсынамыз. балабақша
Жыл соңында жоғары топтағы қорытынды кіріктірілген сабақ
Бұл мақалада балабақшаның үлкен тобында қорытынды кіріктірілген сабақты ұйымдастыру бойынша кеңестер берілген
Конспект «Үлкен топтағы дене шынықтыру». Жоғары топтағы дене шынықтыру сабақтарының тақырыптық мазмұны. Жоғары топтағы дәстүрлі емес дене шынықтыру сабақтарының қысқаша мазмұны
Үлкен топтардың балалары үшін сабақты ұйымдастырудың көптеген нұсқалары белгіленген: сюжеттік, тақырыптық, дәстүрлі, эстафеталық жарыстар, жарыстар, аэробика элементтері бар ойындар. Жоспарлау кезінде тәрбиеші үлкен топтағы дене шынықтыру сабақтарының тақырыптық конспектісін жасайды. Оның негізгі мақсаты – жалпы дамыту жаттығуларының көмегімен балаларға денсаулықты нығайту және сақтау жолдарын көрсету
Үлкен топтағы модельдеу. Балабақшада модельдеу
Модельдеу – өте қызықты, қызықты, танымдық және шығармашылық әрекет. Пластилиннен сіз өзіңіздің талғамыңызға сай тұтас қаланы тұрғыза аласыз: үйлер мен бульварлар, көліктер мен жолдар, ағаштар, гүлдер мен шөптер. Балалар пластилиннен мүсіндеуді ұнататыны, бұл әрекеттен үлкен ләззат алатыны байқалды