2024 Автор: Priscilla Miln | [email protected]. Соңғы өзгертілген: 2024-02-18 04:16
Мектепке дейінгі мекемелерде дене тәрбиесі әдетте аптасына 3 рет (жылына 108) өткізіледі. Үлкен топтардың балалары үшін сабақтарды ұйымдастырудың көптеген нұсқалары белгіленген: сюжеттік, тақырыптық, дәстүрлі, эстафеталық жарыстар, жарыстар, аэробика элементтері бар ойындар.
Жоспарлау кезінде тәрбиеші жоғары топтағы дене шынықтыру сабақтарының тақырыптық конспектісін жасайды. Оның негізгі мақсаты – жалпы дамыту жаттығуларының көмегімен балаларға денсаулықты жақсарту және сақтау жолдарын көрсету.
Конспект «Үлкен топтағы дене шынықтыру»
Бұл материал сәтті, дұрыс және түсінікті сабақ үшін құрастырылған. Бұл тәрбиеші үшін барлық маңызды сәттерді жіберіп алмауға көмектесетін өзіндік нұсқаулық. ATБалабақшаның жоғары тобына арналған дене шынықтыру сабағының қысқаша мазмұны, негізгі мақсаттары, міндеттері, жүріс-тұрысы егжей-тегжейлі енгізіледі, сонымен қатар нәтижелер міндетті түрде шығарылады.
Біріншіден, іс-әрекет түрі және дамудың әртүрлі бағыттарымен өзара әрекеттесу анықталады. Бұл сюжеттік, тақырыптық, ашық дәстүрлі, дәстүрлі емес іс-әрекет болуы мүмкін, оның барысында сөйлеу, эстетикалық, көркемдік, коммуникативтік, әлеуметтік дағдылар дамиды. Алға нақты мақсаттар қойылды. Мысалы, балалардың қиялын, қиялын дамыту, проблемалық жағдайларда бағдарлай білуге, қозғалыстағы қиындықтарды жеңуге үйрету. Мұның бәрі рефератта жазылған.
Үлкен топтағы дене шынықтыру белгілі бір алгоритм бойынша сипатталуы керек. Демонстрациялық материал пайдаланылған оқыту, тәрбиелік, сөйлеу, дамытушылық тапсырмаларды толық сипаттау қажет. Онда қандай дайындық жұмыстары жүргізілгені, сабақтың негізгі кезеңдері (бөлігі мен ұзақтығы) көрсетілуі керек.
Композиция мысалы
Үлкен топтағы дене шынықтыру сабағының конспектісі қалай жасалады? Мектепке дейінгі мекемеде «Ерекше шытырман оқиға» тақырыбындағы сабақ үлгісін толығырақ қарастырайық.
Білім беру саласы – «Дене мәдениеті» танымдық дамуымен, әлеуметтік-коммуникативтік, көркемдік, эстетикалық, сөйлеумен ықпалдасады.
Сабақтың түрі – сюжеттік-тақырыптық.
Мақсат -балаларды қиялды пайдалана отырып, қиын жағдайдан шығудың жолын іздеуге, қозғалыс қиындықтарымен күресуге үйрету.
Спорт және музыка залында сабақ өтуде.
Жалпы уақыт 30 минут пен 2 минут резервтік уақыт.
Бағдарлама мазмұны
Жоғары топтағы дене шынықтыру сабағының сюжеттік конспектінде мұғалім шешуді қажет ететін барлық тапсырмаларды енгізеді.
Білім беру:
- балаларды ұйымдасқан және жылдам сапқа тұруға, орнында бір-бірден бағанға және жүру кезінде жұптасып тұруға үйрету;
- жаңа жаттығуларды үйрену;
- жанымен жүргенде тепе-теңдікті сақтаңыз, бүйірлік қадамдармен, бір-біріңізден бірдей қашықтықты сақтаңыз;
- біркелкі жүгіріп, «жылан»;
- тізеге, доғалардың астына көтерілу;
- дұрыс лақтыру, тербелу, допты толтыру.
Білім беру:
- жылдамдықты, жылдамдықты, күшті, ептілікті, үйлестіруді, төзімділікті, дене тәрбиесіне қызығушылықты дамыту;
- музыкалық, ойын, моторлы және сөздік әрекеттерді қолданыңыз.
Білім беру:
- көмектесу ниетін ояту;
- адамдарға мейірімді бол;
- позитивті эмоциялар тудырады;
- тәртіп, батылдық әкел.
Сөйлеу:
- сөздік қорын толықтыру;
- бала сөйлеуін белсендіру.
Негізгі қадамдар
Сабақ барысы мектепке дейінгі мекеменің жоғары тобындағы ойын дене шынықтыру сабағының конспектісіне енгізілуі тиіс. Бастыкезеңдері және олардың ұзақтығы.
- Ұйымдастыру сәттері (ойын мотивациясы).
- Кіріспе бөлім.
- Негізгі.
- Финал.
- Нәтиже.
Брондау уақыты қажет.
Үлкен топтағы дене шынықтыру сабағының конспектісіне міндетті түрде енгізілетін сабақ барысын толық сипаттаңыз. Кесте төменде көрсетілген.
Мазмұны | Айлалар мен әдістер |
Қатысушылар залға кіреді, сапқа тұрады, амандасады. | Ұйымдастыру сәті |
Кіріспе бөлім Нұсқаушы сөйлей бастайды. Балаларға сұрақтар қояды: олар «Қаздар-аққулар» ертегісін біледі ме, ондағы кейіпкерлер кімдер. Слайдтарды көрсетеді. |
Мұнда сөйлеу әдісі қолданылады, көрнекі, қызығушылық пен зейін белсендіріледі. Әңгімелесу. |
Негізгі бөлім. Ертегінің сценарийі бойынша мұғалім орындайтын жаттығуларды таңдайды. Жаяу жүру, жүгіру, қалпына келтіру, тыныс алу жаттығуларын қолдануға болады («орман шу шығарады»). Бірқатар ойындар («алма» доптары қолданылады, «Бабака-йожка»), эстафеталық жарыс («Пешті тазалайық», «Қаздарды кім жылдам қуып жетеді»), тепе-теңдік жаттығулары («Жол») қолданылады. орманда» гимнастикалық орындықтармен, «Көпірде жүру», «Кім әрі қарай тасты лақтырады»). Егжей-тегжейлі сценарий мен оның сипаттамасын нұсқаушы жоғары топтағы дәстүрлі емес дене шынықтыру сабақтарының қысқаша мазмұнына енгізеді. Көрсетілгенслайдтар. |
Тәсілдер: зейінді белсендіру, нұсқау, нұсқаушының көмегі, еске салу, бұйрық беру, жаңа жаттығуларды үйрену, қимылдарды көрсету, қайталау, түсіндіру, жауаптарды қорытындылау, әрекетті бағалау. Әдістер: ауызша, көрнекі, практикалық. |
Қорытынды бөлімде нұсқаушы балаларға ұнағанын анықтайды, қорытындылайды, үй тапсырмасын береді, балалармен қоштасады. Қатысушылар сапқа тұрып, топқа кетеді. | Индикацияны, пәрменді пайдаланыңыз. |
Әр ойынға, эстафетаға, жаттығуға егжей-тегжейлі қол қойылады: қандай құрал қолданылды, неше рет, не істеу керек, реттілік, кімнің соңынан ереді, барлық атаулар есепке алынады. Бұл диалогтарға да қатысты. Сценарий бойынша әркімнің өз сөзі, түсініктемелері бар.
Алдын ала жұмыс
Сабақ басталар алдында мұғалім «Үлкен топтағы дене шынықтыру» конспектісін құрастырады, бұл оның үлгерімін айтарлықтай жеңілдетеді. Мұндай жұмыс көп уақытты алады, бірақ дайындық барысында нұсқаушы материалды тез есте сақтайды, барлық күшті жақтарын көреді, қателерді жояды. Балаларға «Қаздар-аққулар» ертегісін міндетті түрде оқып шығыңыз, мүмкіндігінше олар мультфильм көруді ұйымдастырады, тақпақтарды санауды және балалармен бірге ашық ойындарды үйренеді.
Жабдық және демонстрациялық материал
Процесс келесі жабдықты қажет етеді:
- проектор;
- экран;
- ноутбук;
- музыкалық сүйемелдеу;
- шарлар;
- доғалар;
- сымдар;
- көрнекті орындар;
- гимнастикалық орындық;
- Баба Яга костюмі.
Демо:
- ертегіге арналған иллюстрация;
- слайд.
Көмекші материал ретінде мектепке дейінгі білім беру мекемесінің жоғары тобындағы дене шынықтыру пәнінің тақырыптық сабақтарының қысқаша мазмұны пайдаланылады.
Материалды меңгеруді бақылау
Сабақ алдында ұйымдастыру сәті өткізіледі, яғни балаларды сапқа тұрғызу. Кіріспе және қорытынды бөлімдерде фронтальды ұйымдастыру қолданылады, яғни тапсырмаларды барлық қатысушылар орындайды. Сондай-ақ негізгі топқа ішкі топ қосылады.
Ассимиляциялық бақылау ойын әрекеті арқылы нұсқаушының жүгіру, жүру, тепе-теңдік жаттығуларының дұрыс орындалуын, қайта құруды, ашық ойындарда қауіпсіздік ережелерінің сақталуын, жаттығулардың сапасын бақылап отыруында. «Үлкен топтағы дене шынықтыру» рефераты дайын.
Ашық сеанс
Мұндай сабақ мұғалім үшін одан да қызықты. Оған әріптестер мен басшылық келе алады. Мұнда нұсқаушы өзін, өзінің кәсібилігін, балаларды ұйымдастыра білу және оларға ақпаратты жеткізу қабілетін көрсету маңызды, өйткені бұл бағаланады. Мұндай жағдайда мектепке дейінгі білім беру мекемесінің жоғары тобында ашық дене шынықтыру сабағының егжей-тегжейлі жоспарын жасап, оны нақты орындау қажет. Мұнда әрқайсысы жазылғанқадам, қозғалыс, диалогтар.
Мұндай сабаққа ата-аналар да қатыса алады, олар өз кезегінде мұғалімнің балаларға деген қарым-қатынасын, сондай-ақ олардың сабақта қаншалықты қызықты болғанын, жаңа нәрсені үйренгенін, сабақтағы дағдыларын бағалайды. жалпы.
Бүгінгі күні дені сау болу сәнге айналды. Қазіргі адамдар өздеріне қамқорлық жасайды, спортпен, фитнеспен айналысады. Баланы ерте жастан бастап өз денсаулығына мұқият болуға үйрету керек, мұны мектепке дейінгі тәрбиеші жасау керек, өйткені бұл жерде балалар уақытының көп бөлігін өткізеді. Бұған ойын, ертегі, кішкентай адамды қызықтыру арқылы ғана қол жеткізуге болады.
Ұсынылған:
Жоғары топтағы «Қыс» тақырыбына өтінім. Балабақшадағы қолдану сабағының қысқаша мазмұны
Матаға және сәндік материалдарға жақын: моншақтар, түймелер, ринстондар, торлар … Оларды қолдану арқылы қолдану картоннан жақсы орындалады. Мақта туралы не айтасыз? Үлкен топта немесе ортада «Қыс» тақырыбына өтініш беру – ол үшін ең жақсы пайдалану
Дене тәрбиесі: мақсаттары, міндеттері, әдістері мен принциптері. Мектеп жасына дейінгі балалардың дене тәрбиесінің принциптері: әрбір принциптің сипаттамасы. Дене тәрбиесі жүйесінің принциптері
Қазіргі білім беруде тәрбиенің негізгі бағыттарының бірі – жастайынан дене тәрбиесі. Енді балалар бос уақытының барлығын дерлік компьютерлер мен телефондарда өткізген кезде бұл аспект ерекше өзекті бола бастайды
Үлкен топтағы дәстүрлі емес сурет. Балабақшадағы дәстүрлі емес сурет салу
Баланы қоршаған дүниенің алуан түрлілігімен таныстыру – мектеп жасына дейінгі балалармен жұмыс істейтін мұғалімнің алдында тұрған негізгі міндеттердің бірі. Бұл мақсатқа жетудің керемет мүмкіндіктері дәстүрлі емес сурет салуды қамтиды. Балабақшада бүгінде бұл салаға ерекше көңіл бөлінуде
Балабақшадағы жарманың суреті. Дәстүрлі емес сурет салу әдістері мен тәсілдері
Көптеген балалар сурет салғанды жақсы көреді. Олар өздерінің шедеврлерімен үлкендерді таң қалдырады. Сіз бояулар мен қарындаштармен ғана емес, жармамен де сурет сала аласыз. Балалар көңілді, өйткені бұл қызықты және қызықты әрекет
"Орта топтағы дене шынықтыру" контуры: дизайн ерекшеліктері
Мақалада мектепке дейінгі мекеменің ортаңғы тобындағы балалардың физикалық дамуының ерекше белгілері туралы айтылады. Федералдық мемлекеттік білім беру стандартының талаптарына сәйкес дене шынықтыру сабағының қысқаша мазмұнын құрудың негізгі талаптары көрсетілген