2024 Автор: Priscilla Miln | [email protected]. Соңғы өзгертілген: 2024-02-18 04:16
4-6 жаста балалардың даму қарқыны (оның физикалық ерекшеліктерін білдіреді) шамамен бірдей және айтарлықтай айырмашылықтары жоқ. Бұл уақытта балаларда омыртқаның бөліктерінің қатынасы ересек адаммен бірдей. Қаңқаның сүйектенуі әлі аяқталмаған, ол икемді. Осыған байланысты дене шынықтыру сабақтарында үлкен қуат жүктемесін беру қажет емес, әсіресе жаттығулар кезінде дұрыс позаларды қадағалау маңызды. Дене шынықтыру үзілістерінің әртүрлі формаларын пайдалану керек. «Орта топтағы дене шынықтыру» рефераты балалардың жас ерекшеліктеріне сәйкес құрылуы керек, адамның құрылымы туралы түсінікті қалыптастыруға ықпал етуі керек.
Орта топтағы балалардың даму ерекшеліктері
4-5 жастағы балаларға арналған ойын сәттері өзектілігін жоғалтпайды. Бұл жаста белсенді шығармашылық рөлдік ойындардағы бірлескен әрекеттер маңызды. Мектеп жасына дейінгі балалар үшін бірлескен келісілген ойынға жағдай жасау маңызды, сондықтан ол өзекті боладыортаңғы топтағы дене шынықтыру сабағының сюжеті. Мұндай сабақтың қысқаша мазмұны «тапсырмалар» бөлімінде дене шынықтыру сабақтары кезіндегі ұжымдық әрекеттесу қабілетін көрсетуі керек.
4-6 жастағы балалардың бұлшық еттері біркелкі емес дамиды. Бастапқыда үлкендері қарқынды өседі, кішілері сәл кейінірек. «Орта топтағы дене шынықтыру» қысқаша мазмұнын құрастыру кезінде сіз шағын бұлшықет топтарына жүктемені мөлшерлеу туралы есте сақтауыңыз керек. Сондай-ақ, жүрек ырғағы оңай бұзылатынын ескерген жөн, мектеп жасына дейінгі балалардың шамадан тыс жұмыс істеуіне жол бермеу маңызды. Дене белсенділігінің жоғарылауына байланысты денсаулықтың бұзылуының белгілері - бет терісі өте бозарып кетеді немесе тым ашық болады, тыныс алу жиілейді, ентігу пайда болуы мүмкін, қозғалыстар нашар үйлестіріледі. Уақытылы демалу арқылы баланың жағдайы тез қалпына келеді.
ГЭФ талаптарына сәйкес сабақтың қысқаша мазмұнын қалай жазу керек
ГЭФ ортаңғы топтағы дене шынықтыру конспектісі өте анық сәйкес келуі керек талаптарды реттейді. Дене шынықтыру мектепке дейінгі мекеме ұжымының барлық мүшелерінен назар аударуды талап етеді, сондықтан оларды медициналық-педагогикалық бақылау қажет.
Федералдық мемлекеттік білім стандартына сәйкес «Орта топтағы дене шынықтыру» рефератында сипаттайтын келесі бөлімдер болуы керек:
- Мақсат. Бұл бөлімде сабақтың мақсаты туралы айту керек. Мысалы: әр түрлі заттардың үстінен секіруді, тізені биіктеп, адымдап жүруді үйрету, пішінді қалыптастырубалалардың бір нәрсе туралы көрінісі.
-
Жабдық. Міне, дене шынықтыру сабағында өтетін пәндер. Олар мыналар болуы мүмкін: доптар, шеңберлер, орындықтар, арқандар, т.б.
- Сабақтың барысы. Сіз оны бөліктерге бөлуіңіз керек. Олар реттік нөмірлермен немесе өткізу тәртібімен (кіріспе, негізгі, қорытынды) белгіленуі мүмкін. Әрбір бөлім сабақта болатын жаттығуларды, ойындарды егжей-тегжейлі сипаттайды.
Айта кететін жайт, жүгіру және жүру сабақтың басында болуы керек, содан кейін жаттығулар мен ашық ауада ойындар кіреді. Қорытынды бөлімде тыныс алуды қалпына келтіруге назар аудару керек, жаттығулар мен ойын элементтері тыныш болуы керек.
Дене шынықтыру әңгіме ойыны ретінде
«Ортаңғы топтағы дене шынықтыру» конспектісін дайындауды бастамас бұрын, сюжетті ойластыру керек. Сабақ жүйелі түрде жаттығулар жиынтығы емес, қызықты түрде өтсе жақсы. Сондықтан балалар ойынға ықыласпен қосылады, барлық дайындалған тапсырмаларға қызығушылықпен және толғаныспен қатысады. Мысалы, бұл бағдарламада қарастырылған дене жаттығуларын орындау кезінде балалар көліктер, пойыздар, жолаушылар, жануарлар рөлдерін ойнайтын қызықты саяхат болуы мүмкін.
Сабақ жоспарын құрастыру
Қабылдау жеңілдігі үшін негізгі элементтердене шынықтыру сабақтарын кесте түрінде ұйымдастыруға болады.
Ортаңғы топтағы дене шынықтыру сабағының қысқаша мазмұны (кесте) шамамен келесідей болуы мүмкін:
Мазмұны | Орындау уақыты | Нұсқаулар |
Мұнда жаттығулар мен ойындар белгілі бір ретпен көрсетілген және сипатталған | Әр жаттығу үшін минуттарды немесе уақыт санын көрсетіңіз | Балаларға арналған мәтін. Тапсырмалардың дұрыс орындалуын түсінуге арналған |
Сабақ жоспарын кесте түрінде немесе қарапайым мәтін түрінде жасауға болады. Негізгі талап: мазмұнда қажетті элементтердің болуы (Федералдық мемлекеттік білім беру стандартына сәйкес: мақсат көрсетіледі және сабақтың барысы мен пайдаланатын объектілер егжей-тегжейлі сипатталады). Сабақ барысында барлық тапсырмалар балалардың жас ерекшеліктерін ескере отырып ойластырылуы керек.
Ұсынылған:
Дене тәрбиесі: мақсаттары, міндеттері, әдістері мен принциптері. Мектеп жасына дейінгі балалардың дене тәрбиесінің принциптері: әрбір принциптің сипаттамасы. Дене тәрбиесі жүйесінің принциптері
Қазіргі білім беруде тәрбиенің негізгі бағыттарының бірі – жастайынан дене тәрбиесі. Енді балалар бос уақытының барлығын дерлік компьютерлер мен телефондарда өткізген кезде бұл аспект ерекше өзекті бола бастайды
Конспект «Үлкен топтағы дене шынықтыру». Жоғары топтағы дене шынықтыру сабақтарының тақырыптық мазмұны. Жоғары топтағы дәстүрлі емес дене шынықтыру сабақтарының қысқаша мазмұны
Үлкен топтардың балалары үшін сабақты ұйымдастырудың көптеген нұсқалары белгіленген: сюжеттік, тақырыптық, дәстүрлі, эстафеталық жарыстар, жарыстар, аэробика элементтері бар ойындар. Жоспарлау кезінде тәрбиеші үлкен топтағы дене шынықтыру сабақтарының тақырыптық конспектісін жасайды. Оның негізгі мақсаты – жалпы дамыту жаттығуларының көмегімен балаларға денсаулықты нығайту және сақтау жолдарын көрсету
Пәнді дамытушы орта дегеніміз не? Мектепке дейінгі білім беру мекемесіндегі пәндік-дамытушы орта
Пәндік-дамытушы орта – бұл баланың дамуына арналған материалдық объектілердің, оқушылардың әр түрлі іс-әрекет түрлерін қамтамасыз ететін пәндік және әлеуметтік құралдардың жиынтығы. Бұл балалардың жан-жақты өсуі және қоршаған әлеммен танысуы, онымен қалай әрекеттесу керектігін білуі және тәуелсіздікке үйренуі үшін қажет
Лагердегі балаларға арналған эстафеталар дене шынықтыру әдісі ретінде
Балалардың дене тәрбиесі олардың болашағында үлкен рөл атқарады. Өйткені, денсаулықтың, ақыл-ой қабілетінің, әлеуметтік дағдылардың негізі балалық шақта қаланады
Орта топтағы сөйлеуді дамыту сабақтары. Сөйлеуді дамыту сабағын талдау
Баланың жас ерекшелігіне сай дұрыс сөйлеу дағдысын қалыптастыру мақсатында ортаңғы топта сөйлеуді дамыту сабақтары өткізіледі. Құрдастар арасындағы бейімделу дәрежесі, сондай-ақ бастауыш мектепте одан әрі білім алу дұрыс айтылу мен өз ойын жеткізе білуге байланысты